Kombi Teknisyeni Hangi Şartlarda Çalışır?

“Kombi teknisyenleri meslek olarak hangi şartlar altında çalışıyorlar? Genel olarak bir kombi teknisyeninin çalışma koşulları nelerdir? Bu ve çok daha fazlasını merak edenler için hazırlamış olduğumuz bu yazıyı okuyarak gerekli bilgileri temin edebilirsiniz.”

Kombi Teknisyeni Hangi Şartlarda Çalışır?

Kombi teknisyenleri genel olarak yazın değil kış aylarında aktif olarak çalışırlar. Yaz aylarında ise kombi teknisyeni olarak bildiğimiz pek çok kişi klima teknisyeni olarak karşımıza çıkabilir. Çünkü kombi ve klima teknisyenleri genel olarka aynı işi yapmaktadır. Bu iki meslekte havalandırma ile ilgili üniversite bitiren, lise bitiren yada halk arasında alaylı olarak bilinen çocukluktan yetişme insanlardır. Yaz aylarında kombi işi olmayacağı için çalışmaya devam edebilmek için klima teknisyenliği yaparlar.

Kış aylarında ise klima teknisyenliği yapamyacakları için kombi teknisyenliği yaparlar. Fakat kombi teknisyenliği yaptıkları dönemlerde kombi teknisyenlerini işleri biraz daha zor olabiliyorlar. Bunun sebebi ise çalışmak için gittiği evlerin kombilerinin yanmıyor oluşu. Kısacası kış ayında soğuk bir havada ekipmanlarınızı alarak kombi sorunu yaşayan bir eve gidiyorsunuz ve evde kombi yanmadığı için genellikle ev dışarıda bulunan havadan daha soğuk oluyor. Bu soğukta bir cihazı sökmek ve arızayı tespit etmek daha sonra bu arızayı gidermek biraz zorlu olabiliyor. Bundan dolayı pek çok kombi teknisyeni kış aylarında oldukça kalın kıyafetler giymek zorunda kalabiliyorlar. Fakat kombi teknisyenlerinin bu alan içerisinde çok fazla sayıda ustası olmadığı için işsiz kalma gibi bir durumları genellikle olmuyor.

Özelikle son dönemlerde kombi teknisyeni sayısında azalma olduğu için pek çok yetkili servis ve özel servis kombi teknisyeni arıyor ve bulmakta zorlanıyor. Üniversiteye başlayacak olan ve hangi bölüme gidecek karar veremeyen gençler için havalandırma bölümleri faydalı olabilir. Pek çok kombi teknisyeninin sigortası, yol ve yemek gibi ihtiyaçları iş yerleri tarafından karşılanıyor. Meslek ile ilgili olarka bildiği bilgileri göze alırsak kombi teknisyenlerinin aldığı maaşlarda zannedildiği kadar düşük değil. Ortalama olarak 2.000 TL ile 4.000 TL arasında kombi teknisyenlerinin maaşları arasında değişim olabiliyor. Son dönemler için oldukça iyi bir meslek.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demirdöküm Şofben ışığı sürekli yanıyor
Warmhaus resetleme
Eca Proteus Plus BLUE F5 ARIZASI
Ariston error 501
Kombi çalışmıyor ne yapmalıyım
TIKLA SERVİSİ ARA
Klima Arıza Çözümleri Arıza Çözüm Altus Servis Profilo Servis Kombi Çözüm